Pamplona Gezi Notları: San Fermin, Navarra ve Dahası

¡Hola! Pamplona Gezi Rehberimize hoşgeldinizz! Bu blogda belki daha önce adını bile duymadığınız bu Kuzey İspanya şehrinin kültüründen, gezilecek yerlerinden ve yemeklerinden bahsedeceğiz.

Pamplona, San Sebastian ve Bilbao’ya araçla 1-2 saat mesafede yer alan küçük bir şehir. Şehir için Navarra Bölgesi‘nin resmi olmayan başkenti diyorlar. (Barcelona ve Catalunya gibi.) Navarra’da resmi dil Baskça. Hatta okullarda İspanyolca ile birlikte zorunlu dil olarak Baskça da gösteriliyormuş. Ancak Baskça çok zor bir dil olduğu için biz pek konuşan görmedik ki kendileri bile bu durumla dalga geçiyorlar. 🙂 Tabelalarda, sokak isimlerinde hem İspanyolca hem Baskça göreceksiniz. Bask kültürü diğer İspanya şehirlerine kıyasla çok farklı, öyle ki Baskların Olentzero denilen kendi Noel Babaları bile var. Adamlar Noel Baba’yı bile değiştirmiş…

Navarra’da şaraplık üzüm ve tarım ağırlıklı üretim yapılıyor. Şehirde iki büyük üniversite var ve duyduğumuza göre imkanları çok iyiymiş. Zaten Basque Country ve Navarra İspanya’nın en zengin bölgeleri. Genç nüfusun büyük çoğunluğu bu üniversitelerde okuyan öğrenciler ve tabi ki Erasmuslular. Zaten bu gençler de olmasa şehrin yaş ortalaması epey yüksek.

Bir diğer önemli konu ise Siesta; yani öğle yemeğinden sonra uyunan kısa zamanlı uyku. Pamplona çok geleneksel kalmış bir İspanya şehri olduğu için siesta burada gerçekten yapılıyor arkadaşlar… 14:00-16:30 arası (hatta bazı dükkanlar için 17:00) siesta yapıyorlar. Dolayısıyla bu aralıkta açık dükkan bulmanız biraz zor.

Pamplona’nın konumu
Pamplona’da bir sokak adı

*San Fermin Festivali:

İspanyolca Fiesta de San Fermín yani San Fermin Pamplona’nın hatta Navarra bölgesinin en önemli olayı. Öyle ki oyun oynayan çocuklar bile oyunlarında boğa oyuncağından kaçıyorlardı.. Bu festivali özetleyecek olursak; Pamplona’nın daracık sokaklarında binlerce insanın birkaç tane boğadan kaçması şeklinde bir delilik diyebiliriz. Bölgenin yerlileri için San Fermin, festivalden çok kutsal bir aktivite; öyle ki, bazı dükkanların tabelalarında San Fermin’e kalan gün, saat, dakika sayısını gösteren sayaçlar var. Festivalin amacı ise insanların, özellikle de gençlerin cesaretlerini ispatlamalarıymış. İnsanlar vücutlarındaki yaraları veya yaşadıkları anılarını anlatarak birbirlerine gaz verip hava atıyorlar. Ama San Fermin boğa festivalinden çok daha fazlası aslında. Amaç hem turizm hem de bir hafta boyunca non-stop eğlenmek. Şehir San Fermin’de kocaman bir açık hava partisine dönüşüyor. Dünyanın her yerinden insanlar sırf bu festival için Pamplona’ya geliyorlar. Türkiye’de pek bilinmese de aslında dünya çapında epey ünlüymüş.

Fiesta de San Fermín
Fiesta de San Fermín

Ne zaman gidilir?

Tabii ki Pamplona demek San Fermin demek. Bu yüzden kesinlikle San Fermin festivalinde gidilmeli. San Fermin her yıl 6-14 Temmuz arasında yapılıyor. Bütün hafta kutlamalar, eğlenceler ve fiesta!

San Fermin festivali dışındaki tarihlerde gitmeyi planlıyorsanız şehir çok sakin olacaktır. Bir günde tüm şehri gezip bitirebilirsiniz.

Nerde Kalmalı?

Şehir o kadar küçük ki nerde kalırsanız kalın hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak Old Town çok canlı ve güzel olduğu için imkanınız varsa Old Town’da kalmak keyifli olur. Bunun haricinde eğer San Fermin Festivali için şehre yolunuz düşerse her yer dolu ve oteller çok pahalı olacağı için konaklama işini çok önceden ayarlamakta fayda var. Yer bulamazsanız Pamplona’ya çok yakın olan Bilbao veya San Sebastian’da da konaklayabilir, Pamplona’ya günübirlik de gelebilirsiniz.

Pahalı mı?

Pamplona çok ucuz bir şehir. Şöyle ki; 5-10 Euro’ya karnınızı güzelce doyurabilirsiniz. Markette hemen her şey 1-2 Euro. Musluk suyu gayet temiz ve içilebilir. Dolayısıyla Endülüs bölgesi kadar ucuz olmasa da yakınındaki San Sebastian’a göre çok çok ucuz diyebiliriz.

Şehre Ulaşım ve Şehir İçi Ulaşım

Pamplona, Barcelona’dan trenle 4 otobüsle 6 saat. Madrid’ten de aynı şekilde. Bilbao’dan 2, San Sebastian’dan ise 1 saat. Şehre ulaşım çok kolay ve ucuz.

Madrid ve Barcelona’dan biletler 30 Euro civarında.

Bilbao ve San Sebastian’dan 10-15 Euro’yu aşmıyor.

Şehir aşırı küçük dolayısıyla yürüyerek her yeri dolaşabilirsiniz. Bisiklet kiralayıp gezmek de çok keyifli. Bunun haricinde tren istasyonu veya hava alanından gelmek için otobüs kullanmak dışında araç kullanmanıza gerek kalmıyor.

Otobüs kişi başı 1.25 Euro ve biz bindiğimizde parayı şoföre vermiştik. Şehirde başka bir toplu taşıma aracı yok. 🙂

Gezilecek Yerler:

1. Old Town:

Şehrin en canlı ve en güzel yeri Old Town. Bütün barlar, kafeler ve gezilecek yerlerin hepsi burada! Old Town toplamda yarım günde gezilecek bir yer… Evet Pamplona o kadar küçük…

Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, Perşembe günleri Old Town sokakları tıklım tıklım dolu. Bekarlara müjde :p

Old Town

2. St.Mary’s Cathedral:

Old Town’ın en yüksek noktasında bulunan bu Katedral, şehirdeki en eski ve güzel yapılardan biri. Sokaklarda dolaşırken de zaten dikkatinizi çekip sizi kendisine çağırıyor..

3. Plaza del Castillo:

İspanya’nın her şehrinde bulunan klasik meydanlarının Pamplona versiyonu. 🙂 Cuma akşamları insanlar meydanda dans ediyor, çoluk çocuk eğleniyorlar. Yalnız bu meydan çevresindeki restoranları önermiyoruz çünkü her zamanki gibi en turistik ve en pahalı meydanı çevreleyenler.

Plaza del Castillo
Plaza del Castillo

4. Ayuntamiento de Pamplona:

Nam-ı diğer Pamplona Belediye Binası. Kendisi Old Town’ın en önemli kısmı diyebiliriz. Çünkü San Fermin festivalinde insanlar bu meydanda toplanıyormuş. Bina San Fermin’de kırmızı-beyaz renklerle süsleniyor, Christmas’da ise yeni yıl konseptine göre ışıl ışıl oluyor.

Ayuntamiento de Pamplona

5. Balu Arte:

Burası Simge’nin de staj yaptığı Mangado Y Asociados mimarlık ofisinin tasarladığı, şehirdeki en modern yapılardan biri ve oditoryum ve kongre merkezi olarak kullanılıyor. Tasarım olarak çok farklı ve Pamplona’nın yeni sembolü haline gelmiş. Gidip içini görebilirsiniz.

6. Museo de Navarra:

Zamanınız kalırsa Old Town’a çok yakın bulunan Navarra Müzesi’ne gidip bölge kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Müzeye giriş 2 €.

7. Plaza de Toros:

Pamplona’nın boğa güreşi alanı Plaza de Toros. San Fermin’de boğalar burada tutulup hazırlanıyormuş ama geri kalan aylarda pek kullanılmıyor.

8. Ciudadela de Pamplona:

Old Town’ın yukarısında bulunan sakin bir tepecik. Etrafı parklarla çevrili, huzurlu bir alan. Biraz yürüyüş yapıp hava almak için gitmenizi öneririz. 🙂

Ciudadela de Pamplona

Yeme-İçme:

Kuzey İspanya’nın yemek kültürü gerçekten çok güzel ve leziz. Burada en ünlü olan şey ise pintxo denen büyük tapaslar yani atıştırmalıklar. Pintxolar; Barcelona’da yediğimiz tapaslara göre oldukça büyük ve doyurucu. Hem de ucuz! Deniz ürünlüsünden, patatas bravasına pintxo çeşitleri var. Bu iş o kadar önemli ki her perşembe juevespintxo denen perşembe pintxosu yapılıyor. Yani herkes akşam toplanıp barlara gidiyor, ellerinde yemekleri biraları sokaklarda yiyip içiyorlar. Yerlere oturuyor, kafalarına göre takılıyorlar. Barlarda da pintxolar perşembeleri daha ucuz oluyor. Navarra’da diğer denenmesi gereken şey ise şarap. Şehir Fransa sınırında olduğu için; tahmin edersiniz ki şarapları çok başarılı ve Fransa’ya göre daha ucuz.

1.Bar Gaucho:

Patatesli tortillası burada denediğimiz en iyi tortilla diyebiliriz. Perşembe günleri bira ile beraber 5 euro.

2. Cerveceria la Mejillonera:

Deniz ürünleri ile ünlü olan bu franchise restoranda kalamar, midye ve patatas bravas yiyin, en güzel sosu deneyimlediğimiz kadarıyla burası yapıyor, midyeleri de çok farklı!

3. El Mexicano:

Estafeta Sokağı’nda bulunan El Mexicano bize bir kere daha Latin yemeklerini sevdirtti. Fiyatlar pinxtolar kadar ucuz olmasa da yemeklerin kalitesine göre gayet uygundu. Nachos ve fajita çook başarılıydı.

El Mexicano

4. Bar Cerveceria la Estafeta:

Bomba denilen bir pintxoları var ki, göz bebeğimiz oldu. Onun haricinde ton balıklı, küçük atıştırmalıklar da gayet güzel ve ucuz. Özellikle huevepintxo yani pintxo günü olan Perşembe günleri, 2 euroya bira ve bomba yiyebilirsiniz!

Bomba ve ton balıklı pinxtolar

5. Chez Evaristo:

Yine Estafeta Sokağı’nda bulunan küçük bir bar. Burada ton balıklı veya ıspanaklı tortilla yemenizi öneriyoruz. Fiyatları çok uygun.

6. El Tumi:

Old Town’ın biraz dışında bulunan El Tumi; Mixta, Tallafa gibi bizi Peru mutfağına aşık eden hafif acılı yemeklerini çok sevdiğimiz mekan, birkaç saat önceden rezervasyon yapmak gerekiyor, çünkü 7 euroya kocaman bir porsiyon yemek getiriyorlar burada. Nerdeyse 2 öğünlük. Tek sorun kalabalık olduğu için biraz bekliyorsunuz ama kesinlikle değiyor. 🙂

El Tumi

7. Cafe Iruna:

İç tasarımı güzel, genelde yaşlıların bulunduğu, 12-15 euroya 4 çeşit yemek ve bir şişe şarap içilebilecek bir yer. Ara sıcaklardan başlayarak tatlıya kadar bir çok seçenek mevcut. Bir kişilik bile söyleseniz iki kişiye yetecek kadar doyuyorsunuz. Ernest Heminway’in en çok geldiği ve insanları gözlemlediği yer olarak da biliniyor.

8. Beatriz Cake Shop:

Kapısında her zaman sıra olan bu tatlıcı Estafeta sokağında bulunuyor. Kekleri cidden çok lezzetli. Yalnız epey siesta yapıyorlar, dükkanı açık bulmak biraz zor. 🙂

9. Bol Stik Bar:

Old town’ın biraz dışında yer alan bu mekanda 12 euroya yine ara sıcakla başlayıp tatlıya kadar delice yiyebilirsiniz, yemekleri çok temiz ve lezzetli.

Eğer biraz heyecan için San Fermin festivaline katılmak ve farklı bir İspanya görmek isterseniz yolunuzu Pamplona’ya düşürün. San Sebastian ve Bilbao gezi rotanıza burayı da ekleyin deriz. 🙂

Sevgiler, TIME TO GO!

Bizi Instagram’da takip etmek isterseniz şöyle buyrun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s