Colmar&Eguisheim Gezi Notları: Alsace’ın Masal Köyleri

Colmar

Masallardan fırlamış gibi duran yarı ahşap evleri, her yanı ayrı güzel sokakları, kanalları ve Noel pazarıyla Colmar ve Eguisheim’in rehberine hoşgeldiniz! : )

Uzun zamandır tuhaf bir şekilde Noel pazarlarının (İngilizce Christmas Market veya Almanca  Weihnachtsmarkt) hayranıyız. Aslında karlı kış günlerinde içilen sıcak bir kahve ya da şarap bizim için hep huzur verici olmuştur. Noel pazarlarını bu kadar severken, bu pazarların en güzellerinden bazılarının Alsace bölgesinde, özellikle de Strasbourg ve Colmar’da olduğunu öğrenmiştik.

Alsace bölgesine gitmeyi kafaya koyduktan sonra Instagram’da bu bölgelerin hesaplarını takibe almış ve uzun bir süre sadece fotoğraflarda yaşamıştık o güzellikleri. Uygun zaman geldiğinde biletlerimizi aldık ve seyahatimize Alsace bölgesinin de başkenti olan Strasbourg’dan başladık ve bu şehrin Old Town bölgesini gezdikten sonra gördüklerimize hayran kaldık. Sorun şu ki; herkes Colmar ve Eguishem’in daha güzel olduğunu söylüyordu; ama daha ne kadar güzel olabilirdi ki?..

Strasbourg’da 1,5 gün kaldıktan sonra Colmar’a geçtik, Old Town’a uğramadan eşyalarımızı eve bıraktık. Aynı günün akşamı Old Town’a yürüdük ve karşılaştığımız manzara bizi çocukluğumuzda izlediğimiz masalsı çizgi filmlerdeymişiz gibi hissettirdi. Sonraki gün erkenden uyanıp, sokakları ve köyleri gündüz gözüyle keşfetmeye başladık.

Ne zaman gidilir?

Biz, bu bölgeyi en çok noel pazarlarından dolayı görmek istedik ve Aralık ayında geldik. Alsace bölgesi zaten Noel süsleri ve pazarlarıyla ünlü. Kışın ne kadar soğuk olursa olsun, karlı bir günde Alsace köylerinde dolaşmak bir kartpostalın içinde gibi hissettiriyor. Yaz veya bahar aylarında giderseniz de bu güzel şehri ve köyleri güneşli havada görmek de çok keyifli olacaktır, ama biz yine gidecek olsak, yine Noel zamanını denk getirirdik! : )

Peki Noel pazarları ne zaman?

Colmar ve civar köylerdeki Noel pazarları; 22 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında kuruluyor. Yalnız bu bölgedeki pazarlar, Strasbourg gibi şehirlere göre çok daha erken (akşam 7 gibi) kapanıyor, buna dikkat etmek gerek.

Hafta içi: 10:00 – 19:00
Hafta sonu: 10:00 – 20:00

Alsace’da genel olarak akşam 8’den sonra çoğu yer kapanıyor. Açık olan yerler de genelde rezervasyon sistemiyle çalışan restoranlar oluyor. Bu arada Alsace bölgesinde çok sayıda Michelin rehberinde olan restoran var. Link bıraktık, merak edenler konumlarıyla ve yorumlarıyla birlikte inceleyebilir.
*Michelin rehberi, dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olarak anılıyor. Yerli ve milli gururumuz Vedat Milor’un bu konuda bazı karşıt düşünceleri var ama onlar bu yazının konusu değil..

Nerde kalmalı?

Konaklama işiyle ilgili en önemli konulardan biri, seyahate çıkmadan, ulaşım biletlerini alır almaz halletmek. Alsace bölgesi, Noel zamanı çok kalabalık olduğu için yer bulmanız zaman zaman zorlaşabilir. Biz Colmar’da Airbnb ile bir evin odasında kaldık. Ev sahibimiz çok şirin bir aileydi. Bu seyahatimizde de sponsorumuz olmayan Airbnb ile bir yerlerde kalmanın en güzel yanı, o evdeki yerli insanlarla sohbet edebilmek. Bu sayede, daha turistik olmayan, gün yüzüne çok çıkmamış güzellikleri de keşfedebiliyoruz. Airbnb’niz yoksa, bu linkten kayıt olabilir ve ilk seyahatinizde kullanabileceğiniz iyi bir indirim yakalayabilirsiniz. : )

Pahalı mı?

Alsace bölgesi ve doğal olarak Colmar da genel olarak pahalı diyebiliriz. Yeme-içme konusunu kaldığınız evde veya Noel pazarlarında biraz daha ekonomik olarak halletmek mümkün. Christmas markette gezerken zaten burnunuza gelen kokulara kapılıp, 3-5 Euro‘luk atıştırmalıklardan kesin yersiniz. Şehir içi ulaşım pahalı ama zaten çoğu yeri yürüyerek gezdiğiniz için bu konu sizi çok üzmez, kaldı ki Colmar’da şehir içi ulaşım yok denecek kadar AZ. Konaklama da kaldığınız bölgeye göre değişmekle birlikte, genel olarak pahalı. Bu yüzden konaklama işini erken ayarlamakta fayda var.

Petite Venice

Şehre Ulaşım ve Şehir içi Ulaşım:

Ulaşım konusu biraz da Colmar’ın seyahat rotanızdaki konumuna bağlı ama İstanbul’dan ulaşım seçenekleri şöyle:

İstanbul’dan direkt Basel’e uçuyorsunuz. Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanı’ndan, 10 dakikada bir kalkan 11 numaralı shuttle ile Saint-Louis’e gidiyorsunuz ve oradan da TER adı verilen trenlerle yarım saatte gidiyorsunuz.

Biz, Stuttgart’a Pegasus’un kampanyasıyla çok uygun (gidiş dönüş 320 TL) bilet bulduğumuz için rotamızı buna göre çizdik.
Bizim rotamız şöyleydi:
*Stuttgart’tan Strasbourg’a geçiş ve bir gün konaklama, dolu dolu bir buçuk gün Strasbourg.
*Strasbourg’dan Colmar’a geçiş ve bir gün konaklama, dolu dolu bir gün Colmar, yarım gün Eguisheim.

Bu rotaya göre, Stuttgart Havaalanı’ndan Strasbourg’a Flixbus ile yaklaşık 3 saatte ve 15 Euro’ya gittik. Strasbourg’u gezdikten sonra da trenle Colmar’a geçtik. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor ve ücret 10 Euro.

Talihli Timetogo.blog Fransa’daki grevi yakalamayı başardı ve normalde yarım saatte bir çalışan Strasbourg-Colmar trenleri, günde sadece 2 sefer yapıyordu. Bu sebeple trende yer kapmak adına, gara biraz erken gidip kendimizi Zincirlikuyu metrobüs simülasyonunda bulduk.

Alsace bölgesini gezmek için başka bir seçenek de araç kiralamak. Araç kiralamanın en güzel yanı, istediğiniz zaman istediğiniz yere gidebilmek. Alsace bölgesinde çok sayıda Ortaçağ’dan kalma köy bulunduğu için bunları araçla gezmek, toplu taşımaya göre çok daha kolay olacaktır. Hava alanlarından kiralanan araçların, genel olarak şehir merkezindekilere göre daha ekonomik olduğunu hatırlatalım.

*Alsace ticket: Günübirlik bir bilet. Kişi başı ücreti 38 Euro ve tüm Alsace bölgesindeki ulaşım seçeneklerinde geçerli. Bu linkten daha detaylı inceleyip satın alabilirsiniz.

*Noel Shuttle: Colmar Tren Garı’nın hemen karşısından kalkan bu shuttlelar ile köylere rahatça ulaşabilirsiniz. Bu shuttlelar, adı üstünde sadece Noel zamanı çalışıyor ve saatler, duraklarda yer alıyor.

*440, 3 ve 208 numaralı otobüslerle Colmar’dan Eguisheim‘e gidiş geliş hafta içi 5/hafta sonu 8 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Aslında tüm köyler birbirine benzediği ve zamanımız da kısıtlı olduğu için biz, genel olarak en çok beğenilen köye, yani Eguisheim’e gittik ama diğer köylere gitmek isterseniz de duraklardaki çizelgelerden saatleri ve otobüs numaralarını takip edip istediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Colmar Gezilecek Yerler:

1. Petite Venice:

Petite Venice

Colmar’ın kesinlikle en beğendiğimiz ve en tatlı kısmı diyebiliriz. Petite Venice denmesinin nedeni bu bölgedeki kanallar. Evler, mimari açıdan Venedik’e benzemese de kanallar ve minik köprüler Venedik’i andırıyor.

Little Venice’in en güzel yeri bizce Quai de la Poissonnerie kısmı. Sanki şehrin Ortaçağ’daki yöneticileri birilerine “kurabiyeye benzeyen renkli renkli yarı ahşap evler yapın buralara!” demiş gibi sokaklar.

Colmar’ı gezmek için bir gününüz varsa, gezinize sabah erkenden bu bölgede başlamanızı öneririz. Böylece kalabalıktan kurtulmuş, Colmar’ın en güzel kısmını sakince gezmiş olursunuz.

2. Old Town:

Colmar’ın nerdeyse tüm gezilecek yerleri Old Town bölgesinde diyebiliriz. Instagram’da ya da kartpostallarda en çok görülen Colmar manzaralarının büyük kısmını süslemekte bu güzel sokaklar.

*Grand Rue ve Pembe Ev:

Colmar’ın en güzel fotoğraf yeri ve kurabiye pembe evi! Gece ayrı gündüz ayrı güzel. Colmarlılar evlerini süslemeye bayılıyorlar bu arada! Dükkanların ve evlerin önünde hep süsler gördük. Grand Rue ile Place de l’Ancienne Douane’in birleştiği köşede yer alıyor.

View this post on Instagram

Alsace köylerinin her yeri fotoğraflık, kendinizi film setinde gibi hissediyorsunuz.🎈 ❄️Biz rotamızı 1 buçuk gün Strasbourg 1 gün de Colmar+Eguisheim olarak oluşturduk. Kayserberg, Ribeavulle gibi diğer minik köylere gidecek vaktimiz yoktu ama onlar da çok güzelmiş.😌 ❄️Buraya gelen çoğu kişi araba kiralıyor ama toplu taşıma ile de ulaşım gayet kolay. Colmar’a Strasbourg’dan yarım saatte bir tren kalkıyor, eğer kalabalıksanız max. 5 kişilik olan Alsas biletini 38 euroya alıp tüm gün köyleri gezebilirsiniz. Tabii biz şanslı bir blog olarak Fransa’da greve denk geldik.🙈 Günde sadece 2 tren kalktı.😅 Biz iki kişi olduğumuz için tek kişilik bilet Alsas biletinden daha uyguna geldi. ❄️Colmar içi ulaşım YOK. Bildiğiniz yok yani.😅 Biz hep yürüdük, aslında çok uzak bir mesafe değil ama karda kışta biraz yorucu oluyor.🤷‍♀️ ❄️Yemek işinin pek ucuz olduğu söylenemez, restoranlar pahalı. Pastaneler biraz daha uygun, Christmas dönemi giderseniz marketlerden 5 euro gibi fiyatlara bir şeyler yiyebilirsiniz. ❄️Konaklama işini erkenden ayarlamak lazım. Biz airbnb ile bir evin odasında kaldık, ev sahibimiz şirin bir aileydi.😇 Ev merkeze 15 dk yürüme mesafesindeydi. Yerel insanlarla tanışmak, sohbet etmek ve otel yerine evde konaklamak bizce daha farklı bir deneyim. Geceliği 67 euroydu ki bu Colmar’a göre uygun bir fiyat. *Diğer tüm ayrıntıları bloga yazacağız.🙃 #timetogoblogalsace . . #christmas #xmas #christmastree #christmasdecor #handmade #love #merrychristmas #christmastime #christmasgifts #alsace #christmasiscoming #colmarfrance #christmasdecorations #santaclaus #snow #christmasgift #like #noel #christmaslights #colmar #france🇫🇷 #earthcouples

A post shared by T I M E T O G O (@timetogo.blog) on

*Au Pieux Pignon:

Colmar’ın bir diğer fotojenik binası ve sokağı.. Hadi yine iyisiniz instagramcılar yaşadı :p Bu ve bunun gibi birçok tarihi binalara Old Town genelinde ve Rue des Marchands özelinde ulaşabilirsiniz. Bu sokağı baştan sona yürümenizi öneririz.

*Maison Pfister:

Old Town sokaklarında gezerken dikkatinizi çekecek eski ve gösterişli binalardan birisi. 1500’lü yıllardan kalma bina, Rue des Marchands Caddesi üzerinde yer alıyor.

3. Koifhus:

15. yüzyıldan kalma, eskiden gümrük binası olarak kullanılan Koifhus, şimdi ise halka açık ve bünyesinde çeşitli aktiviteler yapılıyor. Avlusunda Noel zamanı pazar kuruluyor ve bizce çok keyifli bir mekan olmuş.

Colmar’ın Christmas Marketleri:

*Place des Dominicains

*Köifhus avlusu

*Place Jeanne d’Arc

*Place de la Cathedrale Gourmet Market

*Place de l’Ancienne Douane

Eguisheim Köyü

Colmar’dan daha küçük daha samimi ve daha doğal bulduğumuz masalsı köy Eguisheim. 2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş. Biz burası tam bir film platosu derken öğrendik ki Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) filminin çekiminde bu köyden esinlenilmiş. Köyün güncel nüfusu yaklaşık 2000 kişi. Burada yaşayan insanlar geçimlerini yüzyıllardır şaraptan sağlıyormuş ve refah seviyeleri çok yüksekmiş. Yaa öyle işte adamların köyleri bile zengin….. Colmar’dan Eguisheim’e nasıl gelineceğini ulaşım kısmında anlatmıştık. Colmar’a kadar gelmişken buraya da en azından bir yarım gününüzü ayırın deriz. Aslında köy çok çok küçük ve kısa sürede gezebilirsiniz ama fotoğraf molaları ile yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Eguisheim. Evet köy bu kadar küçük.
Eguisheim sokakları
Eguisheim sokakları

Eguisheim Gezilecek Yerler:

1. Saint Leon Şapeli ve Çeşmesi:

Eguisheim’in her tarafı çok çok çok güzel ama bu meydan ve süslü çeşme en ünlülerinden. Arkada da Saint Leon Şapeli’ni görüyorsunuz.

Saint Leon Şapeli ve Çeşmesi

2. Le Pigeonnier:

Köye girer girmez ilk solda karşınıza çıkacak ve dikkatinizi çekecek bu meşhur Eguisheim sokakları ve evi. Sokaklar genel olarak daracık ve arnavut kaldırımı. 🙂

Le Pigeonnier

3. Centre village:

Eguisheim’in samimi Noel pazarı’nın bulunduğu meydan. Işıklar, süsler her anlamda büyüleyici. Buradan makul fiyatlara bir şeyler yiyip içip köyün keyfini çıkarabilirsiniz. : )

Eguisheim Noel Pazarı

Yeme-İçme Önerileri:

*Mulledwine (Sıcak şarap): Bölge zaten şarap yolu üzerinde ve şarabıyla ünlü. Kış aylarında özellikle sıcak şarabı müthişti. Noel pazarında 2,5-3 Euro’ya içebilirsiniz.

*Pretzels: Her yerde göreceğiniz bizdeki karşılığı simit olan bir fırın ürünü. Alsacelıların kutsal yiyeceği gibi bir şey…

*Tarte Flambee (Flammekueche) / Kiş: Pizza/tart karışımı bu mükemmel yiyeceği mutlaka denemelisiniz. Yalnız Eguisheim’da ve Alsace bölgesinde şöyle bir durum var; bir yemeği iki kişi paylaşamıyorsunuz. Bir servis ücreti daha ödeyip (Eguisheim’de 3 Euro) güzel güzel paylaşabilirsiniz. Bu olayı çok saçma bulduk, ama Alsace bölgesi genelinde böyle bir durum var.

*Ekler ve fırın ürünleri: Fransızlar genel olarak fırın ürünlerinde başarılılar, özellikle yediğimiz eklerlerin hepsi çok lezzetliydi. Cafe-fırın gibi restoranlar var, yediğiniz her şey çok taze ve lezzetli. Dışarıdan kalabalık gördüğünüz fırınlara (onların deyimiyle bakery/patisserie) dalıp bir şeyler deneyin deriz.

1.Poulaillon: Old Town’ın girişinde yer alan bu patisserie’de güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kruvasan doyurucu olmasa da kahveleri ve eklerleri çok güzel.

2. Lorber: Eklerini çok beğendiğimiz fırın, pembe evin hemen karşısında.

Eguisheim’da Noel mutluluğu

Büyülü Fransız köyleri Colmar ve Eguisheim yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız! Umuyoruz ki gezinize bir faydamız dokunur.

Sevgiler, TIME TO GO!

Bizi Instagram’da takip etmek isterseniz şöyle buyrun.

One thought

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s